PROJEKTEK


A Medve nem játék - Az Égvilág eggyüttes gyermekműsora

Az előadás leírása

A Lármafa Egyesület által felkarolt Égvilág zenekari produkció, témája és eszközei tekintetében egymásnak idegen elemek felhasználásával valósult meg. A népzene és az improvizatív zene ötvözése megyénkben egyedüölálló próbálkozás gyermekműsorban, habár ilyen jellegű felnőttprodukciók születtek és születnek folyamatosan.
 A produkció célja, a nyilvánvaló alkotáson kívül, olyan üzenet hordozása, amely kétségkívül aktuális, éspedig, hagyományaink, gyökereink, múltunk tisztelete és szeretete, amelyet játszva korán meg lehet tanítani a gyermekeknek. Sajátosságunk elfogadása mellett, a körülöttünk élő népek hagyományait is felhasználva, lehetőséget  teremt egymás mellett létező kultúrák közös hangjának megtalálására is. Gyermekeink   játszva tanulják, alakitják ki kicsi kötődő szálaikat a kultúránkhoz, a szomszéd népek kultúrájához, és a távoli hegyekben élő, enyhén rejtélyes, egzotikus, szibériai nyelrokonainkhoz. Aki, pedig minket összeköt, akár a kedvenc plüssmacira emlékeztető, mitikussá növő lény, a MEDVE!

A medve, az erdő uraként nagy tiszteletet érdemlő hős, akinek a vadászata nem csak egy alázatlan puskapuffogtatás, hanem a természet és környezetünk tiszteletére tanít. A  produkció által, játékba burkolva kerülnek közel a gyermekek a természet tiszteletéhez  és annak megóvása gondolatához.


A medve misztikumának ürügyén egy olyan produkciót kívánunk eljuttatni minél több gyermekhez, amely keveri a zenei kifejezések eszközeit, a népzenét, az improvizációt egyetlen alkotásban. Ugyanakkor a természetes élet és a természet iránti tiszteletre nevel már kicsi korban. 



A program résztvevői, célcsoportja: 

A produkciót öt zenész valósítja meg. A kezdeményező csoport az Égvilág zenekör, amely Sepsiszentgyörgyön a Jazz klubokban mutatkozott be több ízben. 

Célcsoportunk: a gyermekek. Előadásainkat külön tartjuk a 4-7 éves, óvodás korosztálynak, illetve a 8-12, éves elemista diákoknak, mivel életkortól föggően óriási különbségek tapasztalhatóak a gyermekek viszonyulásában. 

A turné célállomásai: Debrecen, Budapest, Vác, Gödöllő, Fót, Dunakeszi, Solymár, Kolozsvár Waldorf óvodái. Naponta három koncertet tudunk vállalni az említett korosztályos beosztás alapján. Negyedikként, ahol erre igény és lehetőség van, bemutatnánk az Égvilág felnőtt műsorát.



Részletes leírás: 

A Medve nem játék című gyermekműsor tulajdonképpen konceptuális produkció, egy 60 perces előadás fiataloknak, kisebb gyermekeknek rövidebb 45, 50 percesre alakítható, pedagógiai követelmények miatt. A játék keretét a főmotívum, a medve adja, amelynek három megnyilvánulási formája jelenik meg a gyermekek előtt mesekeretbe foglalva. Az első, a medve játékossága, a helyi gyermekjáték-hagyományokból ihletődött. A második, a medve misztikuma, a távoli szibériai nyelvrokonaink hiedelemvilágában gyökerezik, akiktől fontos megtanulni a természet tiszteletét, szeretetét, a vadászat iránti alázatot. A medve harmadik megnyilvánulása az emberközeliségét fejezi ki a Kárpát-medencei népeknél, valamint a Tatros-völgyi román és magyar közösségeknél (moldvai románoknál és csángóknál) fennmaradt táncoló medve hagyománya alapján. 

Az előadás a „menjünk medvét vadászni” nevű gyermekjátékkal kezdődik, amely egy több részre tagolt zenei szám, lényege, hogy improvizatívan aláfesti a medve barlangjáig megtett utat. A játék itt még interaktív, a gyermekek táncolnak, mozognak, mintha gyermek táncházba lennénk. A gyermekjáték kudarccal végződik, hisz a barlangban megijedünk a medve tapintásakor és hazaszaladunk nagyon gyorsan a biztonságba. A sikertelen vadászat bánatát egy moldvai énekkel - Elmentem, elmentem.... - fejezzük ki. 

A továbbiakban újra nekirugaszkodunk közös erővel, és most komolyabban előkészítettnek tüntetjük fel a vadászatot. Ez a szibériai ihletettségű jelenet. A vadászok, a zenészek, hangszereket visznek a vadászatra és minden mozzanatot hangszereik segítségével mesélnek el. Az eredeti hagyomány szerint az enyecek varjúnak álcázva ölik le a medvét, hogy az erdő ura ne haragudjon az emberre, amiért megölte. A mi mesénkben a vadászok segítséget kérnek a varjaktól, hogy felkutassák a medvét, de azok nem segítenek, így okuk van haragudni a varjakra. A medve megtalálásakor valóban varjúnak álcázzák magukat, de a barlangba jutva úgy döntenek, hogy nem ölik meg a medvét, hanem elaltatják, mert ők zenészek. 

A produkció csúcspontja a medve altatása, ahol talán legközelebb kerülünk a misztikához. Ez a pillanat vezet be a harmadik síkba, a táncoló medve megmutatásához. Az elaltatott medvét a vadászok hazaviszik, a falu tiszteli bátorságukat, tehát céljukat elérték. A medve hamar táncolni tanul, és lesz nagy hepaj, a világ a csodájára jár...






Belföldi turnék: 2010, december- Olasztelek, Erdőfüle, Kézdiszentlélek, Gyergyószentmiklós 

2011, november – Maksa, Dálnok, Bikszád, Mikóujfalu. 

Külföldi turné: 2011, február- Debrecen, Gödöllő, Isaszeg, Dány, Kistarcsa, Budapest, Tatabánya, Békéscsaba, Kiskígyós 

Itt a vége, fuss el véle! 







OLT takarítás 2008 Jún. 12-15


„Elnézést uram, félreállna egy kicsit, hogy a lába mellől összeszedjük a szemetet?” – ilyen mondatok is elhangzottak azon a takarítóakción, amelynek során háromszéki önkéntesek gyűjtötték a szemetet az Olt folyó mentén négy napon át. 
Írta: Benkő Levente

Az összeszedett szemétből a Budapesti Képzőművészetis hallgatók készítettek alkotásokat, amelyeket Sepsiszentgyörgyön állítunk ki.

A művészek és műveik:

Blazsek András – szemüveg HU
Pintér Gábor – Szék HU
Nagy Zsófi – Zsiráf HU
Tésy Dániel- Hullócsillag HU
Kinter Szandi
Babos Bertalan- rovarirtó HU
Szőke Gábor Miklós – W bogár HU
Sánta János Botond – Haldokló Sárkány RO






No comments: